English
خرید و واردات کالا از چین در سریعترین زمان و کمترین هزینه با شرکت بازرگانی علی والا

خرید و واردات کالا از چین در سریعترین زمان و کمترین هزینه با شرکت بازرگانی علی والا

فهرست

اخبار روز چین

12 Mar 2023

دسترسی به اینترنت در تمام محدوده های چین


مردم چین و مناطق همسایه به لطف ماهواره‌ای که به تازگی پرتاب شده است، به زودی در سفرهای هوایی و دریایی و حتی در وسط بیابان به اینترنت دسترسی سریع‌تر و راحت‌تری خواهند داشت.

به گزارش تجارت ایران و چین، به گفته شرکت علوم و فناوری هوافضای چین، «چایناست ۲۶» (ChinaSat ۲۶) که روز پنجشنبه گذشته بر فراز موشک حامل لانگ مارچ ۳ بی از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ در استان سیچوان به فضا پرتاب شد، پیشرفته‌ترین ماهواره ارتباطی غیرنظامی در چین است و توانایی کلی آن در حد بهترین‌ ماهواره‌ها در جهان است.

این ماهواره که توسط آکادمی فناوری فضایی چین در پکن(یکی از زیرمجموعه‌های شرکت علوم و فناوری هوافضای چین) توسعه یافته است، در مدار زمین ثابت به دور زمین می‌چرخد و طول عمر کاری آن ۱۵ سال است.

«وی کیانگ» مدیر پروژه «چایناست ۲۶» گفت که این ماهواره به ستونی از شبکه ماهواره‌ای ارتباطی پرتوان چین تبدیل خواهد شد و برای اتصال دستگاه‌های پایانه نصب‌شده بر روی خودروها، کشتی‌ها و هواپیماها به اینترنت پرسرعت باند پهن استفاده خواهد شد.

هنگامی که یک هواپیما یا یک کشتی از طریق ماهواره به وب متصل می‌شود، پایانه آن به عنوان یک دستگاه وای فای داخلی عمل می‌کند که مسافران را قادر می‌سازد از خدمات اینترنت استفاده کنند.

این ماهواره با قابلیت حمل ۵۰ فرستنده – که بیشتر از هر ماهواره غیرنظامی چینی است – بزرگترین ظرفیت انتقال ماهواره‌های ارتباطی چینی و اطلاعات ۱۰۰ گیگابیت در ثانیه را دارد.

این ماهواره می‌تواند به یک میلیون کاربر به طور همزمان خدمات‌رسانی کند و در طیف گسترده‌ای از مشاغل مانند حمل و نقل هوایی و دریایی، آموزش از راه دور و خدمات پزشکی، ارتباطات اضطراری و همچنین حفاظت از ذخایر طبیعی مفید خواهد بود.

قبل از «چایناست ۲۶»، کشور چین چندین ماهواره ارتباطی پر توان از جمله چایناست۱۶ و APSTAR ۶D را مستقر کرده بود.

براساس گزارش منتشر شده در ایسنا، پرتاب روز پنجشنبه، ۴۶۳ امین ماموریت یک موشک از خانواده لانگ مارچ و ششمین پرتاب چین در سال ۲۰۲۳ و همچنین اولین پرواز مدل لانگ مارچ ۳بی بود.

در سال ۲۰۲۳، برنامه‌هایی برای ۶۰ ماموریت پرتاب از جمله پروازهای سرنشین دار و رباتیک به ایستگاه فضایی تیانگونگ و اولین پرواز لانگ مارچ ۶سی وجود دارد.

11 Mar 2023

نسخه چینی استارلینک چه مشخصاتی دارد؟

نسخه چینی استاراینک
نسخه چینی استاراینک

در ظاهر، چین صرفا نسخه خاص خود از استارلینک را راه‌اندازی می‌کند. نزدیک به 13000 ماهواره این شبکه را تشکیل خواهند داد که قادر به ارائه خدمات اینترنت در سراسر جهان خواهد بود، درست مانند استارلینک. این شبکه می‌تواند با کشورهایی که در حال حاضر استارلینک به آنها خدمات نمی‌دهد تقویت شود. این کشورها عبارتند از خود چین، روسیه، ایران، بلاروس، کوبا، ونزوئلا و افغانستان.

به گزارش تجارت ایران و چین، دولت چین در تلاش برای مقابله با اسپیس‌ایکس ایلان ماسک، هزاران ماهواره پرتاب می‌کند. به طور خاص، این طرح با هدف سرکوب استارلینک، سرویس اینترنت پرسرعتی که به شبکه‌ای از ماهواره‌ها در مدار پایین زمین متکی است، انجام می‌شود. خود استارلینک 4500 ماهواره در «شبکه نسل اول» خود دارد و 7500 ماهواره دیگر را در مدار قرار می‌دهد. این سرویس در اکثر کشورها و مکان‌های سراسر جهان در دسترس است که چین یکی از استثناهای قابل‌توجه آن است.

استارلینک عمدتا برای ارائه اینترنت پرسرعت به مناطق محروم با قیمتی که خیلی عجیب نیست طراحی شده است. در برخی مکان‌ها مانند مناطق روستایی، ساخت زیرساخت‌هایی که یک سرویس اینترنت کابلی مدرن به آن نیاز دارد، هزینه بالایی دارد. در نتیجه، میلیون‌ها نفر تنها در ایالات متحده هنوز محدود به اینترنت سیمکارتی هستند و یا اصلاً خدمات اینترنتی ندارند. استارلینک به کابل نیاز ندارد، فقط به یک گیرنده ماهواره و دید بدون مانع به آسمان نیاز دارد  اما کاربردهای این سرویس بسیار فراتر از ارائه پهنای باند برای افرادی است که در مناطق دوردست زندگی می‌کنند.

از زمان آغاز جنگ که بسیاری از زیرساخت‌های اوکراین در اثر حملات موشکی روسیه آسیب دید، استارلینک برای تلاش‌های جنگی اوکراین بسیار مفید واقع شده است. قابل‌حمل‌بودن پایانه‌ها و این واقعیت که آنها فقط با پارازیت‌های محلی قابل قطع شدن هستند، اینترنت استارلینک را به یک ابزار ارتباطی ایده‌آل در زمان جنگ تبدیل می‌کند. استارلینک همچنین می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای سیستم GPS استفاده شود، اما مالک آن، ایلان ماسک، از چشم‌انداز استفاده از پروژه خود برای ناوبری چندان هیجان‌زده نیست.چین دقیقاً به دنبال چیست؟در ظاهر، چین صرفا نسخه خاص خود از استارلینک را راه‌اندازی می‌کند. نزدیک به 13000 ماهواره این شبکه را تشکیل خواهند داد که قادر به ارائه خدمات اینترنت در سراسر جهان خواهد بود، درست مانند استارلینک. این شبکه می‌تواند با کشورهایی که در حال حاضر استارلینک به آنها خدمات نمی‌دهد تقویت شود. این کشورها عبارتند از خود چین، روسیه، ایران، بلاروس، کوبا، ونزوئلا و افغانستان.

دولت چین با بسیاری از این کشورها روابط بهتری نسبت به دولت ایالات‌متحده دارد، از این رو این احتمال وجود دارد که خدمات این کشور آسیایی شکاف موجود در این بازار را برطرف کند. با این حال، مطالعه‌ای که در مجله چینی Command Control and Simulation منتشر شده و در نشریه South China Morning Post به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که این شبکه ماهواره‌ای هدف پلیدتری دارد.

این پروژه که با نام رمز GW شناخته شده است، قصد دارد تا سال 2027 حدود 12000 ماهواره در مدار قرار دهد. اساساً، دولت چین می‌خواهد شبکه خود را قبل از اتمام نهایی استارلینک ایجاد کند. این کار برای «جلوگیری از اشغال بیش از حد فضای مدار پایین صورت فلکی توسط استارلینک است». اما اهداف چین ممکن است فراتر از رزرو فضا برای خود در مدار پایین باشد.شبکه چین می‌تواند استارلینک را سرکوب کندشبکه مورد نظر چین می‌تواند برای تأثیر مستقیم و به طرق مختلف بر استارلینک استفاده شود. دومین اقتصاد بزرگ جهان می‌تواند ماهواره‌هایش را در منطقه‌ای متمرکز کند که استارلینک هنوز هیچ یک از ماهواره‌های خود را قرار نداده است، اما مشکلات واقعاً زمانی رخ خواهند داد که ماهواره‌های رقیب به یکدیگر نزدیک شوند. پیشنهادی وجود دارد که ماهواره‌های چین را می‌توان به یک «بار ضد استارلینک» مجهز کرد که می‌تواند برای «سرکوب» ماهواره‌های ماسک استفاده شود.

براساس گزارش منتشر شده در ایتنا، ماهواره‌های GW همچنین می‌توانند برای جاسوسی مؤثر از شبکه ماسک استفاده شوند – یا به قول این نشریه، «نظارت طولانی‌مدت از ماهواره‌های استارلینک» را انجام دهند. در نهایت، تسلیحات با فناوری پیشرفته که قادر به نابود کردن ماهواره‌های استارلینک هستند، می‌توانند به ماهواره‌های GW چین متصل شوند. ممکن است از تسلیحات، از جمله لیزر و فرستنده‌های مایکروویو، برای خارج کردن ماهواره‌های استارلینک استفاده شود که وارد مناطقی می‌شوند که دولت چین معتقد است نباید در آن باشند – مانند فضای بر فراز چین.

دولت چین نیز ممکن است به تنهایی این کار را انجام ندهد. صحبت از «ائتلاف ضد استارلینک» با حضور چندین کشور وجود دارد. فشار سیاسی از سوی این گروه از دولت‌ها نیز می‌تواند برای «تقاضای انتشار اطلاعات دقیق مداری ماهواره‌های استارلینک از اسپیس ایکس» مورد استفاده قرار گیرد. استارلینک هنوز پاسخی به این برنامه‌ها نداده است، و باید فعلاً منتظر واکنش آن بمانیم. البته این شرکت قبلاً موافقت کرده بود که ماهواره‌های خود را در صورت لزوم از مسیر دارایی‌های ناسا خارج کند، بنابراین آنها ممکن است با دولت چین نیز به چنین توافقی برسند.